Her Şey Yolunda Mobil Uygulama

2019 yılı verilerine göre trafikte seyreden araçların yaklaşık 83 bin’i Servis Araçlarından oluşmaktadır. Trafik kazalarının yarıdan fazlası caddelerde (%51,82), bunu sırası ile devlet yolu (%20,94) ve sokakların (%10) izlediği görülmektedir.

2018 yılı trafik kazalarına karışan motorlu kara taşıt sayısına bakıldığında %53,23’ü otomobillerden, %15,48’i motosikletlerden, %4,78’i kamyonlardan %5,25 i otobüs ve minibüslerden oluşmaktadır.

2016 yılında okul servis araçlarının karıştığı toplam bin 588 adet trafik kazasında 8 kişi hayatını kaybetmiş, 3 bin 182 yaralanmıştır. Bu kazaların sürekli olarak trafik polisince denetlenmesinin ve giderilmesinin mümkün olmadığı ortadadır.

Uygulamayla birlikte Servislerin sadece polisler tarafından değil servis kullanıcıları tarafından da denetlenmesini sağlayarak, güvenli sürüş ile kazaların önlenmesi, servislerin temiz ve sağlığa uygun hale getirilmesi gibi durumlar amaçlanmıştır.

Servis Kullanıcıları tarafından servis aracının ve şoförünün (servis şirketinin) değerlendirilerek, sistemde değerlendirme puanlarının oluşması sağlanacaktır. Firmalar değerlendirme sonuçlarına göre personellerine gerekli eğitim, bilgilendirme ve güvenli sürüş kapsamında eğitim vererek ölümlü, yaralanmalı ya da maddi hasarlı kazaların önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

Servis Kullanıcısı, servis şöförünü değerlendirerek (kural ihlal durumu, hız ihlali, davranış, vb. konularda) değerlendirerek servis firmasına bilgilendirmenin sağlanması ve bu bilgilendirmelerle servis firmasının hizmetini daha iyi hale getirmesi amaçlanmaktadır.

Servis firmaları almış oldukları değerlendirme sonuçlarıyla şehirler kapsamında ve ülke kapsamında sıralama olarak değerlendirmeye girerek firmaların da vereceği hizmet açısından birbirleri ile rekabete girmeleri sağlanacaktır.